Jest jedyną witaminą, której nie możemy uzyskać z roślin, ani ze światła słonecznego, dlatego jeśli z różnych przyczyn jesteś na diecie bezmięsnej narażasz się na jej niedobory.

Witamina B12 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, a proces jej wchłaniania przez organizm jest dość skomplikowany i w dużej mierze zależy od sprawności układu pokarmowego.

Gdzie występuje witamina B12?

Przede wszystkich w mięsie wołowym i indyczym, najmniej w mięsie z kurczaków. Poza tym dobrym źródłem są ryby np. szczupak. W niewielkich ilościach występuje również w mleku, serach żółtych, twarogu i jajkach.

Za co odpowiada witamina B12?

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, wpływa na procesy krwiotwórcze oraz działanie układu immunologicznego.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a bardzo często objawy  niedoboru interpretujemy jako symptomy innych chorób.

Najpoważniejszym objawem niedoboru jest anemia, ale również chroniczne zmęczenie, apatia, pogorszenie nastroju, zaburzenia pamięci, mrowienie kończyn, blada, wysuszona cera, brak czucia w opuszkach palców.

Witamina witaminie nierówna.

Witamina B12, czyli kobalamina to związek zawierający w swoim składzie kobalt. W zależności od połączeń kobaltu z innymi cząsteczkami znamy aż pięć różnych "odmian" witaminy B12. Cztery z nich to cząsteczki naturalne i jedna, pod nazwą cyjanokobalamina, syntetyczna. Z czterech naturalnych tylko dwie to formy aktywne. Sa to metylokobalamina i adenozylokobalamina, przy czym pierwsza z nich jest dłużej magazynowana w tkankach.

Z tego wniosek, że najlepszą formą witaminy B12 jest metylokobalamina.

Dawkowanie witaminy B12.

Zapotrzebowanie na witaminę B12 jest zróżnicowane i zależy m.in. od wieku i  stanu zdrowia.  Instytut Żywności i Żywienia opracował wytyczne, w których ujęte zostały zalecane dzienne dawki dla różnych grup osób.

  • dzieci w wieku 1- 3 lata – dawka 0,9 µg,
  • dzieci w wieku 4 - 6 lat – dawka 1,2 µ,
  • dzieci w wieku 7 - 9 lat – dawka 1,8 µg,
  • starsze dzieci i młodzież – od 1,8 do 2,4 µg,
  • dorośli – 2,4 µg,
  • kobiety ciężarne – 2,6 µg,
  • kobiety w trakcie karmienia piersią – 2,8 µg.
Pamiętaj, że przed rozpoczęciem suplementacji witaminy B12 dobrze jest sprawdzić jej aktualny poziom w organizmie.